شرکت تعاونی تولید و مشاوره اسب اصیل ترکمن

برای توسعه صنعت اسب اصیل ترکمن، باید اصل 44قانون اساسی عملی شود

تاریخ ۱۳۹۳/۶/۱۳ ۱۹:۱۰:۰۰ | عنوان: اخبار

مدیر عامل شرکت تعاونی تولید و مشاوره اسب اصیل ترکمن با اشاره به اینکه برای توسعه صنعت اسب اصیل ترکمن، باید اصل 44 قانون اساسی عملی شود، گفت: شیوه و حمایت از صنعت اسب در این استان در حد شعار باقی مانده است.
دکتر غیادی در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان شمالی، با اشاره به اینکه صنعت اسب یکی از پتانسیل های بسیار خوب برای توسعه گردشگری در این استان است، افزود: اما هنوز توسعه این صنعت در بن بست قرار دارد.
وی با بیان اینکه شهرستان راز و جرگلان یکی از مهدهای مهم پرورش اسب ترکمن در این استان است، ادامه داد: باید از سوی مرکز اصلاح نژاد وزارت جهاد کشاورزی شناسنامه‌هایی برای اسب ها صادر می‌شود، این در حالیست که در حال حاضر این شناسنامه ها از لحاظ علمی دارای اطلاعات مخدوشی هستند و آنالیزهای اساسی در آن انجام نشده است.


غیادی اظهار کرد: بر اساس این آنالیزها نمی توان ژنتیک اسب‌ها را به طور کامل مشخص کرد و فقط در حد قضاوت معمولی است.

وی تاکید کرد: صدور شناسنامه برای اسب‌ها از سوی فدراسیون موازی کاری با مرکز اصلاح و نژاد وزارت جهاد کشاورزی است.

وی با تاکید بر اینکه بهترین روش برای توسعه صنعت اسب در این استان واگذاری فعالیت آن به تعاونی فعال و فراگیر استان، توضیح داد: اگر راه اندازی پیست سوارکاری به تعاونی عملی شود، مشکل صنعت اسب نیز در این استان مرتفع خواهد شد.

غیادی تصریح کرد: این در حالیست که اداره کل راه و شهرسازی و کارگروه اسب استان در راه اندازی این پروژه با بخش تعاونی فراگیر استان رقابت می‌کنند و در حال حاضر ساخت این پیست بر عهده این اداره کل گذاشته شده است.

وی گفت: اما هنوز این پروژه در این اداره کل در حد یک طرح باقی مانده و حتی زمین آن نیز تملک نشده است.

مدیر عامل شرکت تعاونی توسعه صنعت اسب و سوارکاری خراسان شمالی با طرح این سووال که آیا بخش دولتی توان راه اندازی و فعال نگه داشتن این پیست را دارد؟ افزود: هم اکنون پیست‌های سواری کاری در گنبد، آق قلا، بندر ترکمن و نوروز آباد تهران به دلیل اینکه دولتی هستند و در فصول بهار و پاییز فقط یکی از آن پیست‌ها فعال هستند.

وی ادامه داد: عدم بها‌دادن به بخش تعاونی و تعاون، عدم اجرای اصل 44قانون اساسی موجب شده تا این صنعت در این استان جان نگیرد.

وی خاطرنشان کرد: وقتی زیرساخت‌های لازم برای صنعت اسب در این استان به تعاونی ذی حق واگذار نشده است، چطور می‌تواند در این زمینه توریست جذب کند.