مصاحبه،مقالاتOpen in new window

Dr. Mirshahi A1
Dr. Vajhi A.R2
Dr. Mokhber M.R2
Dr. Masoudifard M2
Dr. Torki E2
Dr. Sorouri S2
Dr. Ghiadi A3
Dr. Ghiadi M4 
Dr. Alizadeh V4

Molecular Marker Genotypes and Measuring their Relationship with Caspian Horses

ARDESHIR NEJATI-JAVAREMI1, GHODRAT RAHIMI2, ZOHREH HEIDARI1, ABDOLJALIL GHIADI3, DAVOOD KIANZAD4, KLAUS OLEK5

منوی کاربر

شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:


اخبار : اعتراض اسب داران ترکمن به وزیر جهاد کشاورزی
فرستنده admin در تاريخ ۱۳۹۳/۶/۱۳ ۲۲:۲۲:۵۲ (3702 بار خوانده شده)

Open in new windowبه گزارش سایت صنعت اسب، مالکین و تولید کنندگان اسب ترکمن خراسان شمالی طومار اعتراضی به وزیر جهادی کشاورزی با موضوع اقدامات غیر قانونی فدراسیون سوارکاری در خصوص شناسایی و میکروچیب گذاری و نمونه گیری و ارسال نمونه و تست و صدور شناسنامه اسب های بومی ایران به ویژه اسب ترکمن ایران ارسال کرده اند.
متن این طومار اعتراضی به شرح زیر می باشد:
(تصویر امضاها و اثر انگشت ها نزد شرکت تعاونی توسعه صنعت اسب و سوارکاری خراسان شمالی محفوظ است)

جناب آقای مهندس حجتی

وزیر محترم جهاد کشاورزی


اینجانبان اعضای هیئت مدیره ، بازرسین ، پیشکسوتان ، مربیان ، چابکسواران و علاقمندان سینه چاک اسب های ایرانی در شرکتهای فعال و فراگیر توسعه صنعت اسب و سوارکاری خراسان شمالی به شماره ثبت 745 و تاسیس شهریور 1377 و نیز شرکت تعاونی نمونه استانی تولید و پرورش اسب اصیل ترکمن (آخال تکه) به شماره ثبت 780 تاسیس بهمن 1377 با در برگرفتن بیش از 90 درصد اعضای فعال جامعه پرورش دهندگان و فعالین سوارکاری استان خراسان شمالی با اعتقاد راسخ به سیاستهای اصولی و قانونی وزارت جهاد کشاورزی در راستای حفظ وتوسعه ذخایر ارزشمند ژنتیکی اسب های بومی ایران اخیرا موارد بیشمار نقض قانون از سوی فدراسیون سوارکاری را شاهد هستیم و برحسب وظیفه دفاع از حقوق بیش از 1000 نفر اعضای تعاونی های مذکور اعلام میداریم :

جایگاه قانونی جهاد را هیچ مرجعی نمی تواند انکار یا خدشه دار نماید وفقط مجلس میتواند آن جایگاه را فقط در شرایط استثنایی و طی فرایند های قانونی کارشناسی شده تغییر دهد و صد البته قبلا هم این جایگاه و وجاهت قانونی جهاد با فرایندهای کارشناسی شده به جهاد تفویض شده و فعلا فدراسیون و با لطبع شورای مصطلح تبارنامه فدراسیون هم جایگاه قانونی برای متولی گری امور تشخیص هویت وصدور شناسنامه اسب و طبعا حتی حق ارسال نمونه به آزمایشگاه های خارج از کشور بدون اخذ مجوز از جهاد را ندارد..

عبارت شورای تبارنامه فدراسیون سوارکاری تنها یک اصطلاح غیر کارشناسی و بدون وجاهت قانونی است و در تمام دنیا انجمن های نژادی اسب ، این کار را انجام میدهند حال درکشورمان در حال حاضر تا تاسیس انجمن نژادی ثبت شده فعال که از ضروریات قطعی این صنعت است تشکیل و فعالیت تشکلی مثل شورای تبارنامه در فدراسیون سوارکاری را که حتی بدون حضور نمایندگان واقعی مالکین و تولیدکنندگان ومطلعین شجره هر نژاد و متخصصین ذیربط و نهایتا بدون نظارت فنی و حمایت قانونی وزارت جهاد کشاورزی اعلام موجودیت کرده و فعالیت غیر قانونی می نماید فاقد صلاحیت وجاهت قانونی می دانیم و هدف همگی ما باید حل موضوع تبارنامه دور از تعصبات صنفی و دور از فعالیت های غیر قانونی باشد !

بنابراین اصولا ضروری ترین موضوع در تاسیس تبارنامه این است که جایگاه متولی صدور شناسنامه باید تعریف و وجاهت قانونی داشته باشد! هرچند که هم فدراسیون سوارکاری عامدا و صراحتا نقض قانون کرده و هم جهاد در موضوع تبارنامه اسب ترکمن کاستیهای اساسی داشته است ولی اکنون هم همه چیز سرجایش قرار دارد چرا که تولیدکنندگان همواره با اعتقاد راسخ در صحنه تولید و اصلاح نژاد حاضر بوده اند. به اعتقاد کارشناسان راه حل تاسیس تبارنامه بسیار ساده و بسیار کم هزینه است .

حرف حساب تمام تولیدکنندگان اینست که :

1.جهاد باید از جایگاه قانونی خودش صیانت کندکه در واقع جهاد به نیابت از تولید کنندگان اسب با رای نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی این جایگاه را بدست آورده است و حق واگذاری این حق عمومی و رها کردن سنگر نظارت و حمایت از اسب را ندارد.

2.فدراسیون نیز برحسب وظیفه امکاناتی را که از دولت و تولیدکنندگان دریافت مینماید باید در راستای حمایت از تولیدکنندگان اسب ایرانی بطور عادلانه در اختیار آنها قرار دهد و ازتحمیل هزینه های اضافی و تبعیض در توزیع امکانات بین اسبداران پرهیز نماید.

3. وظیفه ذاتی این دو نهاد است که در تمام تصمیم سازی ها ، نمایندگان همه اقشار تولید کننده و مالکین را به همراه خبرگان و عالمان حوزه ذیربط ازجمله علمای ژنتیک در موضوع تبار نامه در اولویت قرار داده و حمایت نمایند..

"جامعه‌ی اسب ایران لازم است یاد بگیرد مستندتر و مستدل‌تر و با احاطه‌های اطلاعاتی قوی‌تر خیلی بیشتر از عادت کنونی اش عادت کند به تضارب نظر، تعمق بیشتر، کار کشیدن از مغز و بهره گرفتن از توان علمی و تخصصی بخش‌های متخصص و دانشگاهی داخلی و خارجی."

اطلاعات ژنتیکی مورد ادعای فدراسیون به تعداد حداقل 1273 سر اسب ترکمن یا آمیخته های ترکمن که تاکنون باید بیشتر هم شده باشد را در نظرتان مجسم کنید که گفته میشود در بهترین مراکز دانشگاهی ایالات متحده آمریکا و توسط پروفسور گاس کاتران انجام شده است ، خوب همین اطلاعات ژنتیک را بدون کم وکاست در اختیار ژنتیست های قابل و خبره ایرانی که کم هم نیستند قرار دهند! اطلاعات اکثر اسبهای مهم ترکمن ایران در آن تست ها وجود دارند ومبالغ بسیار بالاتر از قیمت واقعی تمام شده آن هم از مالکین محترم اسب ترکمن ایران توسط فدراسیون نقدا دریافت شده است و اگر همه 1273 سر اسب تست شده باشد اطلاعات ذیقیمتی در اختیار عالمان ژنتیک خواهد بود و اگر نتایج تستهای همه اسبها به هر دلیلی موجود نبود با توجه به پرداخت هزینه ها توسط مالکین طبعا الزاما فدراسیون متعهد به انجام یا تکرار تست ها خواهد بود .
حال اطلاعات ژنتیک آنالیز شده 235 سر اسب تست شده توسط شرکت تعاونی تولید و پرورش اسب اصیل ترکمن و با هزینه پرداختی دکتر عبدالجلیل غیادی مدیر عامل اسبق شرکت تعاونی تولید و پرورش اسب اصیل ترکمن بالغ بر 5300 یورو در سال1381 (2002 میلادی) از میان بهترین اسبهای خراسان شمالی و گلستان و بخش مهم وتاثیر گذار گله خانم لوئیز فیروز و در آزمایشگاه بیوبسی تک آلمان انجام شده است را به اطلاعات فدراسیون اضافه کنید و جهاد هم با صیانت و امانتداری از وظایف محوله قانونی خود دفاع نموده و اطلاعات ژنتیک آنالیز شده 350 سر اسب ترکمن را که در سال 1385 با کارفرمایی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی و به پیمانکاری شرکت تعاونی تولید و پرورش اسب اصیل ترکمن (THBC Co.) در آزمایشگاه سرتاژن آلمان انحام شده است را تماما به این تعداد اضافه و در اختیار ژنتیست های خبره معتبر قرار دهند! ( در همینجا لازم می بینیم از نظارت و راهنمایی و مساعدتهای بیدریغ جناب آقای دکتر اردشیر نجاتی جوارمی و همکاری بیدریغ جناب آقای دکتر قدرت ا لله رحیمی میانجی و مساعدتهای بی شائبه جناب آقای رضا ابراهیمی نژاد و جناب آقای مهندس سهیل یوسف نیا قدردانی و تقدیر ویژه نموده و از نظارت و یاری صمیمانه کارشناسان ارشد وقت مرکز اصلاح نژاد دام وزارت جهاد کشاورزی و کارشناسان محترم وقت سازمان های جهاد کشاورزی استانهای خراسان شمالی و گلستان وحتی خراسان بزرگ سابق(رضوی) تشکر ویژه نماییم که کار تیمی صمیمانه و مثال زدنی را با همکاری تنگاتنگ رقم زدیم. بعلاوه یک سری نمونه گیری و تستهای دی ان ای در خصوص حداقل 400 سر اسب ترکمن در داخل کشور توسط دوستان موسسه تحقیقات علوم دامی وزارت جهاد کشاورزی و حتی موسسه یا مرکز بیوتکنولژی رشت انجام شده است که نتایج و آنالیزهای مربوطه در اختیار وزارت محترم جهاد قرار دارد که حداقل بعنوان نمونه شاهد قابل مقایسه و تحقیق خواهد بود.

جمع بزنید تعداد را : 1273+ 235+ 350+ 400= 2258 سر اسب تست شده ترکمن ایران !!؟؟خوب طبیعی است که بدلیل تنوع مجریان تست تعدادی از اسب ها تست های تکراری داشته و اور لب شده باشند.

از طرفی اطلاعات بسیار ذیقیمتی هم وجود دارد که کمتر مالکین محترم در جریان قرار دارند یعنی با انجام تست های ژنومیک اسب ترکمن و سایر نژادهای ایرانی از جمله کرد و ... توسط جناب آقای دکتر محمد باقر زندی باغچه مریم در قالب پروژه پایان نامه دکترای تخصصی با راهنمایی استاد دکتر نجاتی در دانشگاه تهران انجام و با موفقیت دفاع هم شده است. بهر حال کافی است که ببینیم فرهنگ تست های ژنتیک و حتی ژنومیک در کشورمان تا حدودی مقبولیت یافته است و خوشحال باشیم و امیدوار!!! و این ها در حالی بود که از کارشناسان و حتی مسئولین در فدراسیون و جهاد در سال 1381 و حتی 1385 این اقدام را رویایی و غیر عملی محسوب میکردند.!

حال با اطلاعات موجود و با وجود متخصصین ورزیده ومطلع آیا برای شروع تاسیس کتاب انساب ملی اولیه اسب ترکمن ایران زود است !؟؟ و چرا تست های غیر ضروری دیگری برای تعداد بسیار زیاد دیگر اسب وآنهم با هزینه های گزافتر از سوی شورای غیر قانونی تبارنامه فدراسیون به تولیدکنندگان و مالکین تحمیل میشود. براساس اظهار نظر متخصصین ژنتیک با اطلاعات موجود میتوان ابتدا ، تستهای تایید والدین و نتاج و سیلمی ها و مادیانهای پایه را انجام و تایید کرد و سپس برای تکمیل اطلاعات ژنومیک وتست والدین نتاج اسبهای پایه و الباقی اسبهای تست نشده باقیمانده برنامه ریزی کرد که در واقع با کسب اطلاعات ذیقیمت از روی نتایج تستهای ژنتیک 2268 سر اسب وتست های ژنومیک مذکور موجود با هزینه بسیار کمتری میتوان کتاب انساب اولیه اسب ترکمن ایران را تاسیس ومنتشر نمود! بنابراین لازم نیست از ما تولیدکنندگان و مالکین رقم های نجومی توسط فدراسیون مطالبه شود و تازه لازم هم نیست که فرم تعهدنامه پرداخت وجه پرکنیم وحتی لازم نیست اثر انگشت هم بزنیم!!

جناب وزیر! با این تفصیل آیا تکلیف روشن نیست یا هنوز هم باور نداریم که وظیفه حفظ ذخایر ژنتیک اسب ایرانی با دولت و بخصوص جهاد است ولی هزینه های تولید و نگهداری و کلا هزینه های توسعه وحفظ ذخایر ژنتیک اسب ترکمن را ما تولیدکنندگان داده ایم ولی فدراسیون هزینه های تست های ساده را هم نقدا و چند برابر بیشتر از قیمت واقعی از مالکین متواضع دریافت کرده و پاسخگو هم نیست و باز هم هزینه های کلانتری را مطالبه میکند ! و آیا چون سرگردنه کورس و میدان نشسته باج خواهی باید کند؟ و جهاد هم سکوت کرده و حقوق قانونی و مسلم مالکین را بدون مراجعه به آرا عمومی و حتی بدون مشاوره با نمایندگان مردم با فدراسیون مصالحه میکند؟


آیا هنوز هم می خواهیم هر مبلغی را که فدراسیون بطور سیری ناپذیر و سریعتر از نرخ تورم از تولید کنندگان متواضع مطالبه میکند نقدا پرداخت نماییم؟!! وتازه هیچ نتیجه ای را هم مطالبه نکنیم!؟ تا کی!؟؟ پاسخ روشن و نزد خود و مالکین جهاد است!!!

بهرحال ظلم و تحقیر وقتی از حد میگذرد و کار فدراسیون مملو از ایرادهای علمی و حقوقی فراوان است و اشتباهات فاحش و متعدد در شناسنامه های صادره مشهود است! و بیانیه ها مملو از اغراض غیرخیرخواهانه و تمایلات روانی مملو از سوءظن به تولیدکنندکان و دلسوزان این عرصه همراه با نگاه از بالا به زیردست و برخوردی قیم‌مآبانه است و نهایتاً در رفتارهای فدراسیون مصداق های بارز نقض قوانین مادر مملکتی وجود دارد!خوب طبیعی است که هزاران خط سراسر گویای فریاد ظلم تولیدکنندگان در سایت ها مرقوم میشود. حال در راستای صحبت از احقاق حقوق این همه تولید کننده نهایتا سوال اساسی تر اینکه آیا تاوان کاستی ها در جهاد ، نقض قانون توسط فدراسیون است!؟

قطعا پاسخ شایسته وزیر محترم و وزارت خانه خیر است! وما تولیدکنندگان همچون گذشته با افتخار میگوییم : مانند همه کشورهای مترقی صنعت اسب فقط جهاد متولی قانونی تولید و اصلاح نژاد اسب و طبعا حامی قانونی تولیدکنندگان و موافق تشکیل انجمن های نژادی در بر گیرنده منافع کل تولیدکنندگان اسب است و بدینوسیله تقاضا داریم با اختصاص وقت ملاقات حضوری به نمایندگان این تعاونی ها موجبات تبادل نظر کامل تر و احقاق حق مالکین و سنگرداران اسب ترکمن ایران ایران را فراهم فرمایید.

با امید به توجهات ویژه و عاجل از سوی شخص جنابعالی

صفحه مناسب چاپ
Share |
فرستنده شاخه

فعالیتها