مصاحبه،مقالاتOpen in new window

Dr. Mirshahi A1
Dr. Vajhi A.R2
Dr. Mokhber M.R2
Dr. Masoudifard M2
Dr. Torki E2
Dr. Sorouri S2
Dr. Ghiadi A3
Dr. Ghiadi M4 
Dr. Alizadeh V4

Molecular Marker Genotypes and Measuring their Relationship with Caspian Horses

ARDESHIR NEJATI-JAVAREMI1, GHODRAT RAHIMI2, ZOHREH HEIDARI1, ABDOLJALIL GHIADI3, DAVOOD KIANZAD4, KLAUS OLEK5

منوی کاربر

شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:


اخبار : بارها متقاضی صدور مجوز ایجاد مرکز تولید و انجماد اسپرم اسب و تلقیح مصنوعی در جرگلان شده ایم
فرستنده admin در تاريخ ۱۳۹۳/۶/۱۳ ۲۰:۲۰:۴۲ (3292 بار خوانده شده)

Open in new windowبه گزارش سایت صنعت اسب، عبدالجلیل غیادی محقق و پرورش‌دهنده اسب اصیل ترکمن، در واکنش به خبرهای اخیر پیرامون واردات اسب به کشور گفت، نباید بدون شناسایی داشته های خودمان آنها را بی ارزش شمرده و بدون هیچ مطالعه ای اسبهای وارداتی کم ارزش را برای بهبود نژاد های داخلی، سودمند محسوب نماییم.
وی گفت: ما حتی ژنهای وارداتی ارزشمند سالهای قبل از انقلاب را هم نابود کرده ایم و با واردات بی ارزش یا کم ارزش، موقعیتهای موجود را هم برای رقابتها از بین برده ایم.

دکتر غیادی در خصوص صحبت های مدیرکل مرکز اصلاح نژاد دام وزارت جهادکشاورزی مبنی بر مطلوب دانستن وضعیت نژادهای اسب بومی کشور و اینکه واردات صورت گرفته لطمه ای به نژاد بومی کشور وارد نمی کند، نیز گفت: قطعا جهاد بهتر از هر ارگانی در صدد حمایت از اسب ترکمن ایران بوده است، اما با سیاست های اصولی مکتوب و موظف جهاد فاصله عمیقی وجود دارد.

دکتر غیادی اظهار کرد: با آن همه امکانات در وزارت خانه جهاد که قطعا جزو بیت المال است آیا جهاد توانسته است حتی یک شناسنامه معتبر صادر کند؟ بگذریم از اینکه مالکیت معنوی تمام تلاشها و تحقیقات آدمهای دلسوخته نه تنها در فدراسیون بلکه در جهاد هم نامفهوم است.

وی ادامه داد: ما بارها متقاضی صدور مجوز ایجاد مرکز تولید و انجماد اسپرم اسب و تلقیح مصنوعی در جرگلان شده ایم، فقط متقاضی مجوز، حتی تسهیلات هم از جهاد درخواست نکرده بودیم ولی فقط آیین نامه ها را به رخ کشیدند و نه تنها در پیچ و خم های اداری سازمان و ادارات گیر کرده ایم بلکه حتی نماینده تام الاختیار سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی در گارگروه توسعه کشاورزی که تنها معترض حمایت های وزارت تعاون از این موضوع بود هم، نیروی خود را برای حفظ تعصبات سازمانی و فرسایشی و غیر اصولی و غیر ملی خود بکار برده است و بدین گونه بود که طلاقوش هم قبل از ذخیره کامل ماتریال های ژنتیکی با تمام تلاشها و در بهترین شرایط در بهترین بیمارستان اسب مشهد از دست رفت ولی حتی یک مسئول جهاد هم حتی یک تماس تلفنی نگرفت، دریغ از حمایت، فقط مورد طلاقوش نیست و دوستان مستحضر هستند که بقیه موارد بی تفاوتی البته سهوی جهاد، در خصوص ذخایر ژنتیکی اسب ترکمن ایران کدام ها هستند.
دکتر غیادی درخصوص مصاحبه محمدرضا ملاصالحی مدیرکل مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود کیفیت تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی درخصوص واردات اسب به کشور در روزهای اخیر نیز گفت: عمق فاجعه در ناتوانی و سیاست های مغایر با شرح مکتوب و موظف جهاد برای حمایت از اسب ترکمن و سایر اسبهای ایرانی را در این مصاحبه متوجه می شویم.
آقای غیادی گفت: مدیرکل مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود کیفیت تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی که شاید تنها نقطه و کورسوی امید اسبداران بومی در جهاد هستند صراحتا از این واردات که عمدتا هم اسب های کم ارزش ورزشی در سطوح بین المللی هستند دفاع کرده و حتی تصریح می کند که شرایط فعلی اسب های ترکمن و کاسپین و حتی دره شوری مطلوب است .

محقق و پرورش‌دهنده اسب اصیل ترکمن کشورمان، در ادامه گفت: قدم در وادی فریبنده ای گذاشته ایم که همانا کمک به توجیه اوضاع آشفته اسب ترکمن ایران است که فدراسیون در گذشته با استفاده از غفلت و عدم اعتماد به نفس جهاد آنرا بوجود آورده است و حتی اگر جهاد با ناشی گری یا از روی کم کاری های بعضی کارشناسان موضوع تبارنامه و صدور شناسنامه را به فدراسیون واگذار کرده باشد، یا این واگذاری یک عمل غیرقانونی و از مصادیق بارز جرم و تخلف اداری است که باید دوباره اختیار و نظارت به جهاد برگردد و یا اینکه واگذاری اتفاق نیافتاده و همچنان اختیار دست جهاد باشد و در هر دو صورت همچنان تکلیف اسب ترکمن ایران روشن نیست .

غیادی در ادامه افزود: اصل موضوع که ما را بطرف راه حل منطقی رهنمون خواهد کرد اینست که حال که با انتصاب جناب دکتر خلیلی و اقبال جدید جهاد تحرکاتی در حال وقوع است، باید هر دوی جهاد و فدراسیون را تشویق و ملزم به تعامل و همگرایی نهایی در راستای پاسخ به مطالبات منطقی تولید کنندگان بنماییم و با کاهش هزینه های تحمیلی قبلی، آنها را ملزم به بسیج کامل امکانات در راستای حمایت قاطع از تولید کنندگان اسب ترکمن بنماییم.

عبدالجلیل غیادی خاطر نشان کرد: انتظار مالکین و تولیدکنندگان اسب ترکمن ایران از وزارت جهاد این نبوده و نیست و باید سریعا در صدد پاسخ و جبران باشند و بهتر است مسئولین جهاد به جای دفاع از واردات غیر منطقی از حق قانونی خود که همانا حق ملت ایران است صیانت کنند.

وی همچنین در صحبت های خود ابراز داشت: سالهاست ما حداقل در اسب ترکمن نه شناسایی تمام عیار از دارایی های خودمان در اسب و نه تست استاندارد ورزشی مناسب برای آنها داشته ایم. هر اسبی هم که موفقیت های گهگیرش را با کوشش و سخت کوشی مالکان و مربیان و چابکسواران و سوارکارانش و علیرغم کم توجهی ها و غفلت های فراوان بدست آورده است، پس از مدتی به فراموشی سپرده شده و هیچ کار استانداردی برای رکورد گیری و تحقیق و تست برفورمانس برای نتاج و خویشاوندان احتمالی اش انجام نشده است. بنابراین قبل از واردات اسبهای کم ارزش باید به شناسایی و تست استاندارد و ثبت توانایی ها و صفات ژنتیکی خفته و برتر در میان ذخایر ژنتیکی خودمان مبادرت نماییم و سپس در صورت نیاز برای تکمیل کمبودها و غنی سازی صفات از اسبهای وارداتی ارزشمند و معتبر استفاده نماییم نه آنکه ذخایر ارزی و محدود کشور را بیهوده و بی هدف یا برای اهداف سطحی و کم ارزش مصرف نماییم و علاوه بر آن ضربات مهلک تری هم به بدنه ذخایر ژنتیک باقیمانده خودمان مرتباً وارد نماییم و هر چه بیشتر در جهت محو و خطر انقراض آنها بیش برویم.

صفحه مناسب چاپ
Share |
فرستنده شاخه

فعالیتها